//قزاقستان مصمم به تجارت با هند از طریق بندر چابهار

قزاقستان مصمم به تجارت با هند از طریق بندر چابهار

قزاقستان مصمم به تجارت با هند از طریق بندر چابهار

دهلی نو – ایرنا – ‘بولات سارسنبایو’ سفیر قزاقستان در هند اعلام کرد که این کشور مصمم به گسترش روابط تجاری خود با هند از طریق بندر چابهار ایران است.

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ‘ان ای آی’، وی با اشاره به بنادر ایران گفت: تجارت قزاقستان در حال رشد است و ظرفیت گسترش قابل توجه این تجارت وجود دارد. پس از تکمیل چابهار، قرار است یک ریل آهن از بندر چابهار به شبکه ریلی ایران متصل شود و این ریل آهن در آینده به ترکمنستان و قزاقستان گسترش خواهد یافت.
سفیر قزاقستان تصریح کرد: قزاقستان پیشنهاد داده تا کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب گسترش یابد و با توجه به اطلاعات موجود، هند هم اکنون اقداماتی را در این خصوص آغاز کرده است. این کریدور می تواند از طریق بندر چابهار از یک سو به ترکمنستان و سپس به قزاقستان متصل شود. از سوی دیگر این کریدور به هند و افغانستان و فراتر از آن گسترش خواهد یافت.
کریدور بین المللی شمال – جنوب از مسیرهای راهبردی در نیمکره شرقی جهان است.
موقعیت استراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیک ایران همواره مورد توجه کشورهای بزرگ جهان بوده است. همچنین موقعیت مناسب ریلی و جاده‌ای و دسترسی ایران به سواحل طولانی در خلیج فارس، دریای عمان، دریای مکران، سواحل دریای خزر در سال های اخیر بسیار مورد توجه تولیدکنندگان بزرگ اقتصادی جهان بوده است. 
موافقتنامه کریدور حمل ونقل بین‌المللی شمال – جنوب در شهریور سال 1379 در سن پترزبورگ به امضای وزرای حمل و نقل سه کشور ایران، هند و روسیه رسید.
کریدور شمال – جنوب مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا است که در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا 40 درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا 30 درصد ارزانتر است.
این کریدور یکی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و کشورهای در مسیر این راه‌گذر هر یک با تشکیل اتحادیه و انعقاد قراردادهای همکاری در رقابتی همه‌جانبه به توسعه و تجهیز بنادر، جاده‌ها، ترمینال و مسیرهای ریلی خود می‌پردازند.
بندر چابهار که در دریای عمان قرار گرفته، دسترسی هند به افغانستان را از طریق دریا آسان می کند. 
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

By |2019-02-12T06:36:38+00:00February 12th, 2019|Uncategorized @fa|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Jason Garrison Womens Jersey