//معاون اول رئیس جمهور خبر داد: عزم دولت برای راه اندازی سریعتر راه آهن چابهار/بررسی ویژه مشکل آب

معاون اول رئیس جمهور خبر داد: عزم دولت برای راه اندازی سریعتر راه آهن چابهار/بررسی ویژه مشکل آب

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان با داشتن یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه این شرایط به موقعیت راهبردی و ترانزیتی و اهمیت سیستان و بلوچستان افزوده است، گفت: خدا را شاکرم که توفیق حاصل شد تا باری دیگر خدمت مردم عزیز و بزرگوار این استان برسم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مردم مرزدار سیستان و بلوچستان اعم از شیعه و سنی با تلاش و پشتکار خود همواره موجب سربلندی کشور و اسلام بوده و هستند.

وی تصریح کرد: در این سفر فرصت را مغتنم شمرده و با مسئولان، مردم، نخبگان و صاحب نظران استان سیستان و بلوچستان برای رفع مشکلات به گفت و گو خواهیم پرداخت.

جهانگیری با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان ظرفیت ها و استعدادهای فراوانی برای توسعه دارد، بیان داشت: منابع طبیعی و نیروی انسانی تحصیل کرده و پر انرژی از جمله مهمترین استعدادهای سیستان و بلوچستان است.

وی افزود: اما باید این ظرفیت ها بی نظیر و منحصر به فرد را در مسیرهای درست و مختلف از جمله شیلات، کشتی سازی، صنایع دریایی و صنایع مرتبط با منابع طبیعی، معدن و تجارت هدایت کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محرومیت های تاریخی سیستان و بلوچستان ادامه داد: متاسفانه با توجه به همه این ظرفیت های بی نظیر این استان از محرومیت های زیادی در بخش های مختلف رنج می برد که به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید برای رفع آنها اقدامات جدی تری انجام شود.

وی اظهار داشت: البته در طول ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی در سراسر کشور به ویژه استان های همچون سیستان و بلوچستان کارهای بسیار بزرگی در بخش های زیربنایی و عمرانی انجام شده است اما با وجود محرومیت های تاریخی باید کارهای بزرگتری انجام شود.

جهانگیری تصریح کرد: برای توسعه استان سیستان و بلوچستان باید روی چند موضوع اصلی تمرکز شود و آن موضوعات قطعا باید موضوعاتی باشد که موجب سرعت بیشتر توسعه در این منطقه شود.

وی توسعه و ایجاد زیرساخت ها از جمله راه آهن، جاده ها و بنادر در سیستان و بلوچستان را مهم برشمرد و گفت: خوشبختانه در بخش بندری اقدامات بسیار خوبی انجام شده و در حال حاضر بندر چابهار به عنوان یک نقطه کلیدی در کشور و سواحل مکران مطرح است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه چابهار در آینده به یکی از مهمترین بنادر ایران و منطقه تبدیل خواهد شد، افزود: توسعه بندر چابهار علاوه بر اینکه برای کشور مهم است، موجب توسعه ترانزیت و حمل و نقل برای کشورهای آسیای میانه و افغانستان هم می شود.

وی ادامه داد: در هیات دولت همه مصمم هستند که عملیات ساخت راه آهن چابهار به زاهدان با سرعت تکمیل شود که امیدواریم در این سفر این موضوع نهایی شود.

جهانگیری در خصوص گازرسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان هم گفت: سعی می کنیم هر چه سریعتر همه شهرهای سیستان و بلوچستان به خط انتقال گاز متصل شود و علاوه بر آن صنایع مرتبط با گاز هم در این استان مستقر شود تا همه مردم این استان از این نعمت خدادادی برخوردار شوند.

وی با تاکید بر اینکه پیگیر اجرای طرح های عمرانی سیستان و بلوچستان هستیم، بیان داشت: برای مقابله با موضوع ریزگردها اعتبار مالچ پاشی برای در بودجه سال ۹۸ برای استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: موضوع آب مردمان این منطقه را به شدت تحت تنگنا قرار داده است از همین رو در این سفر حتما به موضوع آب به طور ویژه خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: موضوع دریافت حق آبه هیرمند برای ما یک بحث جدی است که امیدواریم با مسئولان دولت افغانستان به یک تفاهم مناسب در این زمینه دست پیدا کنیم.

جهانگیری با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان گفت: باید از این ظرفیت های مهم و مغفول مانده در جهت توسعه گردشگری استان استفاده کرد.

By |2019-01-12T02:52:48+00:00January 2nd, 2019|Uncategorized @fa|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Jason Garrison Womens Jersey