//در نشست هم اندیشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مطرح شد :

در نشست هم اندیشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مطرح شد :

حکمرانی سازمان ستادی چابک بر توسعه مکران

نشست چشم ‏انداز مدیریت و حکمرانی توسعه سواحل مکران در تاریخ یازدهم آذر ماه 1397، در مرکز بررسی‏ های استراتژیک ریاست جمهوری و با هدف هم‏ اندیشی پیرامون شیوه ‏های حکمرانی بهینه و اثربخش برای تحقق اهداف توسعه در این منطقه با حضور ریاست این مرکز، استانداران سیستان و بلوچستان و هرمزگان و سایر نهادهای دولتی و حاکمیتی مرتبط و ذی ‏مدخل برگزار گردید. واژه حکمرانی یا به عبارت صحیح ‏تر حکمروایی، چند صباحی است که در عرصه سیاستگذاری کشور، به گوش می‏ رسد. این واژه به تنهایی دربردارنده پرسش‏ های متعددی است که پاسخ صحیح به آنها می‏ تواند چراغ راه سیاستگذاران و مجریان حوزه ‏های مربوط به آن باشد. حکمرانی بر منطقه ساحلی مکران، نیازمند ارایه پاسخ مناسب به پرسش‏ هایی به شرح زیر است:

  • چه رویکردها و راهبردهای کلانی باید بر توسعه سواحل مکران، حاکم باشند ؟

  • تحقق رویکرد و راهبردهای کلان توسعه سواحل مکران، نیازمند جاری شدن چگونه مقرراتی است؟

  • ساختار نهادی راهبری و اجرای برنامه‏ های توسعه سواحل مکران در برگیرنده چه سازمان‏هایی باشد؟

  • و در نهایت، چه سازمانی راهبر اصلی توسعه سواحل مکران شناخته شود؟

در ابتدای نشست، برگزارکنندگان ضمن ارایه گزارشی مختصر از پیشرفت پروژه های منطقه، به تبیین اهداف خود پرداخته و از حضار خواستند در چارچوب پرسشهای اصلی، به طرح دیدگاه های خود بپردازند.

در این نشست جناب آقای سلیمانی، معاون مهندسی وزارت دفاع، ضرورت واقع نگری و در نظر گرفتن اولویت ‏های اصلی به ویژه کاهش انواع محرومیت ‏ها، ایجاد فضای محیطی مناسب برای زندگی و رفع مسایل کسب و کارهای جاری اهالی را از جمله الزامات حکمرانی مناسب در منطقه برشمردند. وی همچنین  با اشاره به نتایج “طرح ویژه عمران و توسعه مناطق ساحلی مکران” خواستار توجه بیشتر به رویکرد افزایش توانمندی و انتفاع جامعه محلی در رویکردها و راهبردهای کلان حاکم بر منطقه شد.

آقای سلیمانی ضمن برشمردن سوابق تشکیل سازمان‏های عمرانی متعدد و در برخی مواقع ناموفق کشور، از جمله سازمان عمران سیستان در دهه 70، توفیق حکمرانی آینده توسعه سواحل مکران را در گرو تشکیل سازمان ستادی چابک جهت راهبری، پشتیبانی، تسهیل ‏گری و نظارت عالیه بر طرح ‏های توسعه همه ‏جانبه به ویژه طرح‏ های عمرانی و صنعتی با رعایت اصول توسعه پایدار در منطقه دانست و بر پرهیز از تصدی‏ گری این سازمان تاکید نمود. 

در  حال حاضر برنامه‏ های توسعه سواحل مکران با راهبری ستادی در ریاست جمهوری با عضویت 18 تن از وزراء معاونین و مدیران کشوری و لشکری به ریاست معاون اول رئیس جمهور، طرح‏ ریزی و توسط دستگاه‏ های ذیربط به اجرا گذارده می‏ شود. دبیرخانه این ستاد نیز در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار دارد.

By |2019-01-12T02:56:32+00:00December 5th, 2018|Uncategorized @fa|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Jason Garrison Womens Jersey