ستاد توسعه سواحل مکران
مسئله آبادسازی سواحل مکران از کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود"مقام معظم رهبری"
//در نشست هم اندیشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مطرح شد :

در نشست هم اندیشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری مطرح شد :

حکمرانی سازمان ستادی چابک بر توسعه مکران

نشست چشم ‏انداز مدیریت و حکمرانی توسعه سواحل مکران در تاریخ یازدهم آذر ماه 1397، در مرکز بررسی‏ های استراتژیک ریاست جمهوری و با هدف هم‏ اندیشی پیرامون شیوه ‏های حکمرانی بهینه و اثربخش برای تحقق اهداف توسعه در این منطقه با حضور ریاست این مرکز، استانداران سیستان و بلوچستان و هرمزگان و سایر نهادهای دولتی و حاکمیتی مرتبط و ذی ‏مدخل برگزار گردید. واژه حکمرانی یا به عبارت صحیح ‏تر حکمروایی، چند صباحی است که در عرصه سیاستگذاری کشور، به گوش می‏ رسد. این واژه به تنهایی دربردارنده پرسش‏ های متعددی است که پاسخ صحیح به آنها می‏ تواند چراغ راه سیاستگذاران و مجریان حوزه ‏های مربوط به آن باشد. حکمرانی بر منطقه ساحلی مکران، نیازمند ارایه پاسخ مناسب به پرسش‏ هایی به شرح زیر است:

  • چه رویکردها و راهبردهای کلانی باید بر توسعه سواحل مکران، حاکم باشند ؟

  • تحقق رویکرد و راهبردهای کلان توسعه سواحل مکران، نیازمند جاری شدن چگونه مقرراتی است؟

  • ساختار نهادی راهبری و اجرای برنامه‏ های توسعه سواحل مکران در برگیرنده چه سازمان‏هایی باشد؟

  • و در نهایت، چه سازمانی راهبر اصلی توسعه سواحل مکران شناخته شود؟

در ابتدای نشست، برگزارکنندگان ضمن ارایه گزارشی مختصر از پیشرفت پروژه های منطقه، به تبیین اهداف خود پرداخته و از حضار خواستند در چارچوب پرسشهای اصلی، به طرح دیدگاه های خود بپردازند.

در این نشست جناب آقای سلیمانی، معاون مهندسی وزارت دفاع، ضرورت واقع نگری و در نظر گرفتن اولویت ‏های اصلی به ویژه کاهش انواع محرومیت ‏ها، ایجاد فضای محیطی مناسب برای زندگی و رفع مسایل کسب و کارهای جاری اهالی را از جمله الزامات حکمرانی مناسب در منطقه برشمردند. وی همچنین  با اشاره به نتایج “طرح ویژه عمران و توسعه مناطق ساحلی مکران” خواستار توجه بیشتر به رویکرد افزایش توانمندی و انتفاع جامعه محلی در رویکردها و راهبردهای کلان حاکم بر منطقه شد.

آقای سلیمانی ضمن برشمردن سوابق تشکیل سازمان‏های عمرانی متعدد و در برخی مواقع ناموفق کشور، از جمله سازمان عمران سیستان در دهه 70، توفیق حکمرانی آینده توسعه سواحل مکران را در گرو تشکیل سازمان ستادی چابک جهت راهبری، پشتیبانی، تسهیل ‏گری و نظارت عالیه بر طرح ‏های توسعه همه ‏جانبه به ویژه طرح‏ های عمرانی و صنعتی با رعایت اصول توسعه پایدار در منطقه دانست و بر پرهیز از تصدی‏ گری این سازمان تاکید نمود. 

در  حال حاضر برنامه‏ های توسعه سواحل مکران با راهبری ستادی در ریاست جمهوری با عضویت 18 تن از وزراء معاونین و مدیران کشوری و لشکری به ریاست معاون اول رئیس جمهور، طرح‏ ریزی و توسط دستگاه‏ های ذیربط به اجرا گذارده می‏ شود. دبیرخانه این ستاد نیز در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار دارد.

By |2018-12-05T11:50:12+00:00December 5th, 2018|Uncategorized @fa|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment