ستاد توسعه سواحل مکران
مسئله آبادسازی سواحل مکران از کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود"مقام معظم رهبری"
//اشتغال سواحل سیستان وبلوچستان

اشتغال سواحل سیستان وبلوچستان

رونق اشتغال و تجارت در 541 کیلومتر سواحل سیستان وبلوچستان

به گزارش ایرنا، سواحل سیستان و بلوچستان که به سواحل مکران شهرت دارد و به دلیل اهمیت آن رهبر معظم انقلاب نیز بر آبادسازی و توسعه مناطق ساحلی این محدوده در بخش های مختلف تاکید فرموده اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز می شود و تا زرآباد در انتهای حوزه ساحلی این استان ادامه دارد.
در محدوده ساحلی جنوب سیستان و بلوچستان 9 بندر ماهیگیری شامل «تیس، شهرکنارک، رمین، کلات زرآباد، پزم، 7 تیر چابهار، بریس، تنگ و پسابندر» و 2 جایگاه تخلیه صید جٌد و گواتر فعال هستند.
وجود سواحل در دنیا به جذب میلیون ها گردشگر منجر شده است و علاوه بر رونق صید و صیادی و توسعه ترانزیت کالا و تجارت نقش مهمی در جذب توریست دارد.
چنانچه مسئولان بتوانند قوانین را برای جذب گردشگر آسانتر و بروکراسی اداری را کمتر کنند می توان انتظار داشت رونق گردشگری، تجارت و شیلات از وضع موجود بیش از پیش بهتر شود.

**سواحل عامل اشتغال و آبادانی
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وجود سواحل در هر کشوری موجب اشتغال، آبادانی و توسعه پایدار می شود.
بهروز آقایی افزود: برای هر متر ساحل استان باید برنامه ریزی و طرح هایی اجرا کرد که نفع آن برای مردم بومی و کشور ایران اسلامی مشهود باشد.
وی ادامه داد: ایجاد 2 بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادی، ترانزیتی و اشتغال شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گفت: بندر شهید بهشتی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن علاوه بر توسعه اقتصادی استان محروم سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.
وی تصریح کرد: ورود هر کشتی می تواند بیش از هزار و 300 شغل ایجاد کند و به نوعی هر یک میلیون تن کالا چند میلیارد تومان گردش مالی در سطح استان سیستان و بلوچستان ایجاد می کند.

** فعالیت 24 هزار صیاد در سواحل جنوب استان 
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اینک حدود 24 هزار صیاد به وسیله هزار و 430 فروند قایق و 907 فروند لنج در بنادر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید استان مشغول به کار هستند.
هدایت الله میرمرادزهی افزود: منطقه صفر مرزی گواتر چابهار از بهترین نقاط برای پرورش میگو است و از حدود چهار هزار هکتار اراضی مستعد شناسایی شده زیرساخت لازم برای حدود هزار و 850 هکتار آماده شده است.
وی گفت: بنادر صیادی چابهار و کنارک موجب تثبیت جمعیت در نقاط روستایی ساحلی شده اند و چنانچه در حدود 10 نقطه دیگر بنادر صیادی مطالعه و احداث شود، می تواند اشتغال موجود را به 2 برابر افزایش داد.
مدیر کل شیلات استان ادامه داد: 20 نقطه ساحلی چابهار و کنارک مستعد پرورش میگو است و اراضی فعلی تا 42 هزار هکتار قابل افزایش است.

** سواحل و نقش آن در رونق گردشگری
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار و کنارک نیز اظهار داشت: سواحل سیستان و بلوچستان علاوه بر رونق تجارت و فعال شدن صید و صیادی نقش مهمی در افزایش شمار گردشگران و جذب توریست های داخلی و خارجی دارد.
عبدالحمید بلوچزاده افزود: نوار ساحلی چابهار و کنارک به دلیل زیبایی، وجود ساحل صخره ای، ماسه ای و مرجانی، جنگل های حرا و خلیج دیدنی سالانه پذیرای بیش از 300 هزار گردشگر است.
وی بیان کرد: ایجاد اماکن تفریحی، سرگرمی، ورزشی، پذیرایی و اسکان در طول این سواحل می تواند به جذب گردشگر و افزایش درآمد خانوارهای بومی کمک کند.
وی گفت: وجود سواحل زیبا در این منطقه محروم نعمت بزرگی از سوی خداوند است که باید آن را قدر نهیم.

** منطقه آزاد و نقش آن در جذب گردشگر و سرمایه گذار
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار نیز اظهار داشت: بخشی از 541 کیلومتر سواحل سیستان وبلوچستان در محدوده این منطقه واقع شده که نقش مهمی در توسعه اشتغال و ایجاد طرح های گردشگری داشته است.
محمداکبر چاکرزهی افزود: ساحل زیبا یکی از بهترین جاذبه ها برای گردشگر است و هر چه ساحل پاکیزه تر و دارای امکانات رفاهی بیشتر باشد می تواند درآمد بیشتری برای سرمایه گذاران ایجاد کند.
وی ادامه داد: از هر نوع سرمایه گذاری در زمینه ایجاد اماکن تفریحی، هتل و رستوران و گردشگری استقبال می کنیم و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

** نقش چابهار در رونق اقتصادی جنوب شرق کشور
سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و متصل به آب های اقیانوسی در آینده تغییر دهنده تجارت و اقتصاد منطقه است.
رحمدل بامری افزود: زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در چابهار فراهم است و از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه شیلات، گردشگری، کشاورزی و طرح های خدماتی و اشتغالزایی استقبال می کنیم.
وی بیان کرد: چابهار به دلیل وجود بندر، منطقه آزاد و موقعیت مناسب جغرافیایی مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و هم اینک به دلیل نقش آفرینی در توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم های آمریکا معاف شده است. 
سرپرست فرمانداری چابهار گفت: جای خوشحالی است که از پنج هزار و 800 کیلومتر سواحل کشور 541 کیلومتر آن در سیستان وبلوچستان واقع شده است و باید برای اشتغال و توسعه از آن به نحو احسن استفاده شود

By |2018-12-05T11:39:36+00:00December 5th, 2018|Uncategorized @fa|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment